Se pavšalna obdavčitev splača?

Kaj je pavšalna obdavčitev

Pavšalna obdavčitev je priložnost za samostojne podjetnike, da si olajšajo poslovanje in znižajo stroške. S to obdavčitvijo se podjetniku določi, da se mu 80 odstotkov prihodkov prizna kot normirani strošek. Za ostalih 20 odstotkov se obračuna davek po veljavni stopnji.

Za pavšalno obdavčitev se lahko odločijo le podjetniki, katerih letni prihodek ne presega 50 tisoč evrov. Samostojnim podjetnikom zaradi poenostavljenega sistema v primeru pavšalne  obdavčitve ni več potrebno voditi knjigovodstva, čeprav je to zelo priporočljivo.

Komu se splača

Pavšalna obdavčitev je možna tudi za druge gospodarske družbe, vendar se najbolj splača samostojnim podjetnikom, vendar le v redkih primerih. Najbolj se jim splača z vidika organizacije poslovnih dokumentov. Ker jim ni potrebno spremljati stroškov, je sistem precej enostavnejši od običajne obdavčitve.

Ali je odločitev za pavšalni sistem dobra, je manj očitno, ko se gleda s stroškovnega vidika. Čeprav 80 odstotkov priznanih stroškov izgleda veliko, pa se podjetniki ne zavedajo, da imajo realni stroški njihovega poslovanja lahko še višji delež. Sem spadajo stroški, kot je nakup opreme ali stroški za prevoz. Poleg tega velikokrat pozabijo na olajšave, ki se priznavajo glede na višino davčne osnove. Podjetnikom, ki bodo letno zaslužili do 10 tisoč ali 15 tisoč letno, se jim zaradi davčne osnove težko izplača pavšalna obdavčitev, razen če so dejansko brez realnih stroškov.